آبشار جوپار کرمان

آبشار جوپار ماهان در استان کرمان قرار دارد. شهر جوپار در حدود ۲۵ کیلومتری جنوب شهر کرمان قرار دارد که در دامنه رشته کوه های مرکزی (کوه جوپار) واقع شده است. این شهر از سوی شمال به کرمان، از سوی شرق به ماهان، از طرف جنوب به کوه جوپار و از طرف غرب به شهر گلزار و روستای بهرامجرد منتهی می شود. جوپار منطقه ای ییلاقی و با آب و هوایی خنک و معتدل در تابستان است.


دسترسی آبشار جوپار

رشته کوه جوپار با ارتفاع ۴۱۳۵ متر در جنوب شهر واقع شده است که دارای قله های متعددی می باشد از جمله سه شاخ بزرگ و کوچک، کیل جلال، بلوچی، کش و … قله سه شاخ جوپار یکی از زیباترین قله های ایران است و این به دلیل دیواره های بلند و دهلیز های ترسناک است که به خصوص در فصل زمستان کوهنوردی را با وجود داشتن امکانات پیچیده و فنی کوهنوردی میسر می کند.

وجود یخچال های طبیعی و بیدستان های سرسبز؛ چشمه های پر آب و بعضی چمنزارها زیبایی خاصی را به منطقه سه شاخ جوپار بخشیده است. جان پناه فلزی که در منطقه کاسه سه شاخ توسط کوهنوردان مناطق کرمان ساخته شده؛ در زمستان ها پناهگاهی است برای کسانی که می خواهند قله را صعود کنند و از زیبایی های اطراف بهره ببرند. گیاهان دارویی فراوانی از کوه جوپار به دست می آید مانند آلاله؛ آویشن؛ مرزن جوش و از همه مهمتر زیره سیاه. زیره معروف کرمان که شهره آفاق است از کوه جوپار به دست می آید.

آبشار جوپار در دامنه های شمالی رشته کوه جوپار در جنوب شهرستان ماهان قرار گرفته است و برای دسترسی به آن می بایست از طریق جاده ماهان به روستای خندق خرپران رفته و سپس تا جان پناه جوپار که یکی از شاهکارهای کوهنوردی است، کوهپیمایی کرد. آبشار جوپار در مسیر صعود به ققل سه شاخ و تل خاکی قرار داشته و از میان دره ای باریک فرو می ریزد.


نظر کاربران
29 نظرثبت شده است
 • فاطمه
  22 سپتامبر 2018
  ممنونننننن...
 • رضا فروتن
  22 سپتامبر 2018
  برای ارسال بار باید تشریف بیرید ترمینال...
 • فرشاد
  21 سپتامبر 2018
  ممنون...
 • nasim
  20 سپتامبر 2018
  یه بار دارم برای زاهدان میخوام بیان درب منزل ازم تحویل بگیرن و رسید بدن کجا باید تماس بگیرم ؟...