آبشار توف سورنگان چهارمحال بختیاری

آبشار توف سورنگان در استان چهارمحال و بختیاری واقع شده است. منطقه نیاکان در شمال غربی استان بین کوه های دز اسپید از شمال و کوه پیر سیم از جنوب محصور شده است.


دسترسی آبشار توف سورنگان

برای رسیدن به آبشار توف سورنگان از شهرکرد به دو طریق می توان به سمت آبشار توف سورنگان حرکت نمود مسیر اول از شهرکرد به سمت سودجان حرکت می کنیم تا به دو راهی میان رودان می رسیم آنگاه روستاهای مهدی آباد، فانی آباد و محمد آباد را پشت سر می گذاریم تا به روستای نیاکان که در ۱۰۲ کیلو متری مرکز استان است می رسیم و یا از مسیر شهرکرد چلگرد به سمت چلگرد حرکت می کنیم تا به روستای نیاکان می رسیم که مسافت ۱۱۰ کیلو متر از مرکز استان است. از وسایل نقلیه در کنار قبور روستا پیاده می شویم در سمت شمال کوه دزاسپید خود نمایی می کند و در دامنه این کوه دره نیاکان و رودخانه بلش که از کوه بلش سرچشمه گرفته در حال غریدن و حرکت است. کوله هایمان را بر پشت گرفته و در جهت غرب شروع به حرکت می کنیم که بعد از ۱ کیلو متر به درختان و باغ مصفائی می رسیم این زیبایی کمی مسیر را به سمت جنوب غربی تغییر می دهد بعد از ۱۰۰ متر در یک شیب ملایم به چادرهای عشایر و چشمه بسیار زیبای نمد زن می رسیم که توسط اهالی روی چشمه محصور شده است و آب در جوب سیمانی توسط سه لوله هدایت می شود. آب این چشمه بسیار گوارا و سرد است بعد از لذت بردن از این منطقه به سمت جنوب غرب در یک شیب نسبتاً تند که پوشیده از گونه های متراکم است به سمت بالا حرکت می کنیم.

بعد از طی دو شیب بر روی گردنه ای به نام چال خشکه قرار می گیریم و از گردنه پایین می رویم کمی شیب تند است اما نگرانی وجود ندارد زیرا ۱۰۰ متر بیشتر نیست. پس از فرود به چادرهای وارگه عزیز سلیمانی بر می خوریم که استقبال خوبی از همه گردشگران و مسافران دارند و ما را به ادامه حرکت ترغیب می کنند. از کنار این چادرها در دامنه گردنه چال خشکه به سمت غرب حدود ۵۰۰ متر ادامه می دهیم. به چشمه های مستعددی می رسیم که بیانگر سر منشاء های آبشار است از کنار این آبریزهای چشمه ها به سمت پایین حرکت می کنیم پس از طی ۲۰۰ متر به یکی از زیباترین آبشارهای این استان بر می خوریم. این آبشار با دهان های حدود ۲۰ متر و ارتفاع ۱۵ متر بر زمین می ریزد و آب آبشار توف سورنگان پس از طی ۲۰ متر با آبی که از برف های کوه پیر سلیم سر چشمه می گیرد یکی شده و رودخانه سورنگان را شکل می دهد که در دره سورنگان جریان دارد. حدوداً ۴ ساعت از روستای نیاکان تا آبشار زمان لازم است که این مسیر بسیار زیبا، مفرح و سرسبز است .مسیر برگشت می توان به جای آمدن به سمت شرق در جهت گردنه چال خشکه حرکت کرده و در نزدیکی های گردنه توسط روستائیان نهر آبی تعبیه شده که کم کم به سمت ارتفاع می رود و کوه را دور زده تا به روستای نیاکان رسد. این مسیر بسیار زیبا و دلنواز است حرکت در کنار این نهر چشم اندازهای زیبائی از منطقه را برای ما آشکار می کند.


نظر کاربران
29 نظرثبت شده است
 • فاطمه
  22 سپتامبر 2018
  ممنونننننن...
 • رضا فروتن
  22 سپتامبر 2018
  برای ارسال بار باید تشریف بیرید ترمینال...
 • فرشاد
  21 سپتامبر 2018
  ممنون...
 • nasim
  20 سپتامبر 2018
  یه بار دارم برای زاهدان میخوام بیان درب منزل ازم تحویل بگیرن و رسید بدن کجا باید تماس بگیرم ؟...