آبشار توف اسپید ایذه

آبشار توف اسپید در استان خوزستان واقع است. این منطقه شامل دو آبشار بزرگ است که به آبشارهای اول و دوم توف اسپید شهرت دارند. این آبشارها در منطقه حفاظت شالو و مونگشت در استان خوزستان قرار دارند و از ارتفاعات این منطقه سرچشمه میگیرند.


موقعیت آبشار توف اسپید

آبشار توف اسپید یا توف سفید در ۳۴ کیلومتری جنوب شرقی شهرستان ایذه در میان صخره هایی عظیم قرار گرفته اند. در فصل زمستان و سردشده هوا این آبشارهای یخ زده و مناظر زیبایی ایجاد می کنند. آبشار توف اسپید از طریق شهرستان ایذه، مسیر صعود به قله مونگشت از دره شناز و گردوسون قابل دسترسی هستند. منطقه حفاظت شده شالو و منگشت با مساحت ۱۲۹۹۱ هکتار واقع در استان خوزستان، شهرستان ایذه در سال ۱۳۷۸ حفاظت شده اعلام شد. قسمت عمده منطقه کوهستانی برف گیر و ارتفاع آن بین ۷۸۰ تا ۳۲۰۰ متر از سطح دریاست.

متوسط دما و بارندگی سالیانه ۲۲ درجه سانتیگراد و ۵۵۰ میلیمتر موجب تشکیل اقلیم نیمه مرطوب معتدل در ناحیه شده اند. رودخانه پرآب کارون در شرق منطقه جریان دارد. منطقه با پوشش جنگلی بسیار خوب و زیبا از غنای زیستی جانوری و گیاهی خوبی برخوردار است. بلوط ایرانی گونه درختی شاخص و غالب منطقه به شمار می رود. علاوه بر آن گونه های بنه، کلخنگ، انجیر و کیکم در منطقه می رویند. گونه های مهم جانوری منطقه عبارتند از: پلنگ، خرس قهوه ای، سنجاب ایرانی، کبک، تیهو، کمرکلی، سنگ چشم و دارکوب.


ویژگی ابشار

جلوه های زیبای طبیعی، وجود رودخانه کارون در نزدیکی منطقه و راه های دسترسی مناسب، زمینه فعالیت های گردشگری را در منطقه فراهم نموده اند. کوهستان منگشت در شهرستان های لردگان و ایذه، مرکب از کوه های تنوش، ناشلیل، زردحلقه، نشا، سه پران، سرچاه، قوچه، بدرنگان، برآفتاب، کله، کلمه و دوزرد قرار دارد.

بلندترین قله این کوهستان ۳٫۶۱۳ متر ارتفاع دارد که در ۵۵ کیلومتری جنوب شرقی ایذه و در پنجاه و دو کیلومتری گرمان و در سیزده کیلومتری شمال غربی روستای لیراب واقع شده است. رودخانه های هلایجان، آب زردک، صیدون از دامنه های غربی، لیراب و سمه از دامنه جنوبی، خرسان و کارون از دامنه های شرقی این کوهستان سرچشمه می گیرند. بخش عظیمی از این کوهستان را جنگل های نسبتاً انبوه پوشانیده و در انتهای آن دریاچه ای به نام «بوندان» ایجاد شده است.


نظر کاربران
29 نظرثبت شده است
 • فاطمه
  22 سپتامبر 2018
  ممنونننننن...
 • رضا فروتن
  22 سپتامبر 2018
  برای ارسال بار باید تشریف بیرید ترمینال...
 • فرشاد
  21 سپتامبر 2018
  ممنون...
 • nasim
  20 سپتامبر 2018
  یه بار دارم برای زاهدان میخوام بیان درب منزل ازم تحویل بگیرن و رسید بدن کجا باید تماس بگیرم ؟...