آبشار تهران سرزمین رویایی

آبشار تهران غرب بزرگراه همت، بعد از جنت آباد، روبروی دریاچه چیتگر قرار دارد. آبشار تهران یکی از بزرگ ترین مجموعه های تفریحی- گردشگری پایتخت است که با هدف هویت بخشی به دامنه البرز، جلوگیری از تصرف زمین های موجود از سوی افراد حقیقی و حقوقی و ایجاد ارتباط میان انسان و طبیعت با استفاده از مصالح طبیعی و همگون با طبیعت احداث شده است.


مسیر دسترسی

بهترین راه رسیدن به ” آبشار تهران” فقط کافی است که در بزرگراه همت قرار بگیرید و به سمت غرب تهران حرکت کنید. وقتی به خروجی شهرک شهید باقری رسیدید تابلوی راهنما شما را به سمت آبشار هدایت می کند و پس از آن در سرتا سر مسیر تابلوهای دیگر کمک می کنند تا به راحتی به مقصد برسید. مقصدی که با در نظر گرفتن چندین پارکینگ با ظرفیت ۵۰۰ خودرو مشکل جای پارک را هم برای گردشگران منتفی کرده است.


مسیر زیبای آبشار تهران

در پایین ترین قسمت  آبشار تهران که می ایستید و به اطراف نگاه می کنید در کنار وسعت این مجموعه، متوجه می شوید که این مکان تلفیقی است از بام تهران و آبیدر سنندج، مکان هایی با طبیت بکر و آرامش بخش. مسیر برای رسیدن به اولین آبشار به کمک پله های سنگی هنوار شده است.
اولین چیزی که در ابتدای این مسیر منتظرتان است برکه ای زیباست که نوید می دهد تا انتهای این سفر یک روزه قرار است با شگفتی های زیادی روبه رو شوید. موضوعی که انگیزه ای می شود تا برای دیدن زیبایی های بیشتر، پله ها را یکی پس از دیگری پشت سر بگذارید به نقطه ای میرسید که اولین آبشار قرار دارد ارتفاع الان شما با سطح زمین ۲۰۰ متر است.
اگر به هزار و یک دلیل بیشتر از این حوصله بالا رفتن ندارید، می توانید در همین طبقه و در یکی از آلاچیق ها اتراق کنید و از سکوتی که بر فضا حاکم است لذت ببرید وتهران دیگر زیر پای شما قرار دارد شما تصویر زیبا و دل انگیز از تهران را مشاهده می کنید تصویری پر از آرامش وسکوت مطلق بدون هیچ استرس و نگرانی.
از این نقطه به راحتی می توانید دریاچه مصنوعی چیتگر را ببینید. اگر هم عاشق نجواهای طبیعت هستید می توانید از صدای آب درون برکه و آبشارها لذت ببرید. وقتی به تمام این زیبایی ها نگاه می کنید تصور اینکه تمام فضای طبیعی این مکان، به دست انسان شکل گرفته باشد، کمی به نظرتان مشکل می رسد. آبشار تهران از یک تک درخت قدیمی شروع می شود.
تک درخت قدیمی که سرچشمه تمام  آب برکه ها و آبشارهای مصنوعی این بوستان زیباست. آب تمام برکه ها و آبشارهای زیبای منطقه آبشار تهران از جنگل های «لتما کن» تامین می شود . این آب البته برای آشامیدن مناسب نیست اما به حدی تصفیه شده که ماهی ها و مرغابی های برکه های این مکان تفریحی بتوانند به حیات خود ادامه دهند.

ظاهرا تا پیش از این آبی که از جنگل های لتمال کن وارد آبشار تهران می شده آهک و سیمان زیادی را با خود می آورده و هیچ موجود زنده ای نمی توانسته کنار آن زندگی کند اما با اقداماتی که صورت گرفته در کنار ایجاد محیطی امن و دلخواه برای انسان ها، فرصت سالم زیستن را به دیگر موجودات هم داده است. «برج تقسیم اب» آلاچیقی است که در بالا ترین نقطه آبشار قرار دارد. این برج بیشتر شبیه یک آلاچیق بزرگ چوبی است که درست وسط آن، برکه ای کوچک قرار دارد. نیمکت هایی که اطراف این آلاچیق چیده شده اند محل مناسبی برای نشستن و دیدن مناظر پایین دست هستند.


هشت برکه رویایی

هشت برکه رویایی که با ارتفاعات مختلفی ساخته شده اند را شما میتوانید زمانی که کنار آلاچیق تقسیم آب آبشار تهران می ایستید میتپانید این هشت برکه را نظاره گر باشید. سه برکه اول کوچک هستند و برکه های بعدی کمی بزرگ تر می شوند اما آنچه در تمام این ۸ برکه دیده می شود این است که همگی به شکل استخر ساخته شده اند و هر برکه به وسیله گیاهان مختلفی احاطه شده که فضای جدیدی را به وجود آورده است.
کنار یکی از این  هشت برکه ها، نیلوفرهای آبی با گل های صورتی و سفید، برکه ای طبیعی را یادآوری می کنند. کمی آن طرف تر نخل های مرداب و جگن، از زمین سر برآورده اند.
در جایی دیگر انواع کاکتوس ها در کنار برکه سوم تصویری می سازند که تنها در آبشار تهران می توان مانندش را دید. همچنین سماق آمریکایی ، سید الاشجار ، بلوط و موگو، درختانی هستند که به سنگ فرش خیس پیاده راه ها سایه می بخشند.
ظاهرا طراح این آبشار با تاریخچه باغ ها و گیاهان ایرانی آشنایی کامل داشته چراکه وقتی به درخت های میوه میرسی درخت های مثل گیلاس، آلبالو و گردو متوجه می شوید که فاصله بین برکه ششم و هفتم را طی می کنید. در آبشار تهران شما می توانید انواع توت ها و ازگیل را هم پیدا کنید؛ البته درختانی مثل صنوبر، تبریزی و سپیدار هم جایگاه خودشان را در این تفرجگاه طبیعی حفظ کرده اند.
شما دو راه دارید برای بالا رفتن از کوه و رسیدن به برکه یکی مسیر راه سنگی که در سمت چپ واقع شده و دیگری پلکان طویل پیچ در پیچی است که سمت راست آبشار قرار دارد. این راه‌ های پوشیده از سنگفرش، با راه‌ های فرعی شما را به سمت برکه‌ ها هدایت می‌ کنند. میان این راه ها، جوی های باریکی هم تعبیه شده اند که آب را به سمت باغچه ها و برکه ها می برند. هر شش برکه بالایی آبشار تهران، به وسیله جوی های کوچک و بزرگ با هم در ارتباط هستند.
همچنین به دلیل تفاوت ارتفاعی که این برکه ها با هم دارند آبشارهایی در مسیر عبور آب ایجاد شده که ارتفاع بلندترین آنها به حدود ۱۰ متر می رسد. برکه ششم جایی است که آب، راهش را به سمت یک مخزن دیگر کج می کند و از آنجا برای وارد شدن به برکه های هفتم و هشتم دوباره به مخزنی دیگر می ریزد.


آلاچیق هایی روی برج های سنگی

اگر دنبال جاذبه های دیگر مجموعه آبشار تهران هستین باید به شما بگم می توانید یک سری هم آلاچیق های بزنید که بر سر برج های سنگی ساخته شده اند. در سمت راست این تفرجگاه، برج های سه قلو روی دیواره های سنگی قرار دارند. این ها در واقع آلاچیق هایی هستند که سایبان خوبی برای استراحت دارند. یک برج دیگر که به برج حلزونی یا برج کبوتر معروف است، کمی بالاتر از برج های سه قلو قرار گرفته.

همان طور که از اسم این برج پیداست برای رسیدن به بالای آن باید پله های سنگی حلزونی شکل را گرفت و بالا رفت. انتهایاین راه پله شما با دیدن لانه های زیبایی کبوتر ها شگفت زده خواهید شد. درست روبه روی این برج ها، یک دیوار سنگی شبیه دیوار چین اما در ابعاد بسیار کوچک تر هم ساخته شده است. جنس همه آلاچیق ها از چوب روس است که دوام زیادی دارد. لانه هایی برای پرندگان نیز روی دیوارهای این برج نصب اند که برای گنجشک های ساکن ” آبشار تهران”خانه ای دائمی شده اند.


نظر کاربران
29 نظرثبت شده است
 • فاطمه
  22 سپتامبر 2018
  ممنونننننن...
 • رضا فروتن
  22 سپتامبر 2018
  برای ارسال بار باید تشریف بیرید ترمینال...
 • فرشاد
  21 سپتامبر 2018
  ممنون...
 • nasim
  20 سپتامبر 2018
  یه بار دارم برای زاهدان میخوام بیان درب منزل ازم تحویل بگیرن و رسید بدن کجا باید تماس بگیرم ؟...