آبشار تنگ تامرادی یاسوج

آبشار تنگ تامردی بویراحمد در استان کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد. وجود چهار آبشار با ارتفاع ۸ تا ۱۰ متری و حوضچه های آب در مسیر آب زلال و بسیار خنک این آبشار و همچنین وجود غارهایی که آب از دل آن می گذرد و آب مداوم از سقف آنان چکه می کند باعث شده است که هر چه بیشتر بر جذابیت و خاص بودن آن بیفزاید.

از مهمترین مشکلات آبشار تنگ تامرادی گردشگری می توان به عدم وجود هر گونه علائم راهنمایی و رانندگی در ۱۰ کیلومتر مسیر پر پیچ و خم منتهی به این مکان اشاره کرد. عدم وجود امکانات رفاهی از جمله رستوران ، سرویس بهداشتی و روشنایی مناسب برای شب از دیگر مسائلی است که این مکان تفریحی را در انزوا نگه داشته است.

تنگ تامرادی محل وقوع یکی از جنگ های تاریخ معاصر نیز هست. با توجه به موارد مذکور، می توان قدمتی طولانی برای این روستا در نظر گرفت. مردم روستای تنگ تامرادی به زبان لری سخن می گویند مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند.


موقعیت جغرافیایی

آبشار تنگ تامرادی در فاصله ۵۵ کیلومتری از شهر یاسوج پایتخت طبیعت ایران زمین که در مسیر جاده گچساران واقع شده و ارتفاع آن بیش از ۱۵ متر می باشد. طبیعت زیبا و جنگل بلوط اطراف آبشار تنگ تامرادی زیبایی خاصی به این منطقه بخشیده است.

از اطراف به کوه های زرآور و ساور محدود می گردد و از سطح دریا ۱۴۰۰ متر ارتفاع دارد و تحت تأثیر اقلیم معتدل و مرطوب، آب و هوای آن در فصول بهار و تابستان مطبوع و دلپذیر و در زمستان سرد است. در ورودی آبشار تنگ تامرادی و در مجاورت روستای حسین آباد، دخمه و مقبره ای از دوران هخامنشی به جا مانده که به یکی از سرداران و یا نجبای هخامنشی مربوط است.

چشمه بلوط عسلی، که در حوالی آبشار تنگ واقع شده است، یکی از معروف ترین ییلاقات و تفرجگاه های منطقه به شمار می رود. این چشمه، در پایین دست خود، حوضچه های طبیعی زیبایی را به وجود آورده است.


نظر کاربران
29 نظرثبت شده است
 • فاطمه
  22 سپتامبر 2018
  ممنونننننن...
 • رضا فروتن
  22 سپتامبر 2018
  برای ارسال بار باید تشریف بیرید ترمینال...
 • فرشاد
  21 سپتامبر 2018
  ممنون...
 • nasim
  20 سپتامبر 2018
  یه بار دارم برای زاهدان میخوام بیان درب منزل ازم تحویل بگیرن و رسید بدن کجا باید تماس بگیرم ؟...