آبشار او اسپید بروجن

آبشار او اسپید در استان چهار محال و بختیاری قرار دارد. از آبشار آب سفید در نوشته ها به صورت های گوناگونی یاد شده است. از جمله: آب سفید، آب اسپید، آب سپید، توف سفید، او اسپید. از بین این عنوان ها، متداول ترین آن ها «آب سفید» است که در زبان محلی این واژه با گویش بختیاری به «او اسپید» معروف شده است. شرایط ویژه، حجم زیاد آب و ارتفاع ریزش یکنواخت و صخره ای این آبشار، ویژگی منحصر به فردی را سبب شده تا سپیدی افسون گری را بوجود آورده و بدین گونه لقب آب سفید را شناسه ی خود می کند. آبشار او اسپید به لحاظ صعب العبور بودن جادهٔ دسترسی، یکی از بکرترین و ناب ترین آبشارهای استان و کشور است که در بخش گندمان شهرستان بروجن چهار محال و بختیاری واقع شده است.

این آبشار در فاصله ی حدود ۷۵ کیلومتری جنوب غربی بروجن(به طرف لردگان) قرار دارد که حدود ۵۰ کیلومتر آن جاده ی آسفالته، ۱۳ کیلومتر خاکی(روستای دوراهان تا سلطان ابراهیم) و مابقی ۱۲ کیلومتر آن جاده مالرو و صعب العبور است. آب سفید بسیار خنک و کم همتا با دبی متوسط حدود ۳ متر مکعب در ثانیه از ارتفاعات پوشیده از برف سبزکوه زیبای بختیاری سرچشمه می گیرد و پس از ایجاد مناظر چشم نواز و تفرجگاه های پر رمز و راز، در آغوش رودخانه ونک به سرشاخه های کارون خروشان و زیبا پیوند می خورد.


آب آبشار او اسپید

آب سفید با سختی املاح معدنی در حد سبکی ۱۴۰ به عنوان یکی از سبک ترین و سالم ترین آب های ایران و جهان اعلام شده است که این ویژگی ممتاز، آن را در بین آبشارهای دنیا بی نظیر و یا دست کم کم نظیر ساخته است، به طوری که مردم محلی معتقدند این آب شفابخش بوده و برای درمان کلیه و بیمارهای گوارشی بسیار مطلوب است. اختصاصات ناهمتای آب سفید در منطقه ی حفاظت شده ی سبزکوه، پتانسیل اسرارآمیزی را برای خلق یک فضای شگفت انگیز اکوتوریسمی فراهم آورده است که بعید است نتواند از هر عاشق طبیعتی هوش برباید.


نظر کاربران
29 نظرثبت شده است
 • فاطمه
  22 سپتامبر 2018
  ممنونننننن...
 • رضا فروتن
  22 سپتامبر 2018
  برای ارسال بار باید تشریف بیرید ترمینال...
 • فرشاد
  21 سپتامبر 2018
  ممنون...
 • nasim
  20 سپتامبر 2018
  یه بار دارم برای زاهدان میخوام بیان درب منزل ازم تحویل بگیرن و رسید بدن کجا باید تماس بگیرم ؟...