آبشار امیری آمل

آبشار امیری حدوداً ۶۵ کیلومتری محور آمل- تهران و پس از تونل وانا، سمت چپ جاده، تابلوی منطقه ییلاقی وانا (امیری) به چشم می­ خورد که در کنار یک پل قرار دارد. از روی پل که عبور کنید، بلافاصله سمت راست می ­توانید وارد جاده ­ای شوید که شما را به سوی آبشار شاهاندشت می ­برد اما اگر وارد جاده شاهاندشت نشده و جاده امیری را ادامه دهید، وارد منطقه کوهستانی امیری می ­شوید. این منطقه متشکل از ۷ روستا است: وانا، شمس آباد، نحر،دینان، آخا، ترا، و حاره.

یکی از این روستاها که به وسیله یک پل از جاده اصلی منطقه امیری جدا می­شود، شمس ­آباد نامیده می­ شود. چنان چه وارد جاده این روستا شوید، راهی باریک با شیبی بسیار تند شما را به سوی خانه ­های روستا و نهایتا کوه­های جنوبی این روستا می ­رساند. خانه ­های این روستا عموما ییلاقی بوده و به دلیل سردسیر بودن منطقه، در زمستان ها خالی از سکنه است. شکوفه­ ها اینجا دیرتر باز شده و محصولات دیرتر می ­رسند.


موقعیت جغرافیایی

آبشار امیری در استان مازندران واقع است. در ۱۲۰ کیلومتری تهران در مسیر جاده هراز منطقه ای متشکل از چندین روستا به نام منطقه امیری وجود دارد. وجود اب فراوان و شکل خاص کوه ها باعث شده چشم اندازهای زیبایی از جمله ابشار ها را بوجود اورد. اولین و مشخص ترین آبشار، آبشار شاهاندشت است که نیازی به توضیح نیست ولی ۲ آبشار زیبای دیگر در این منطقه وجود دارد که در سایه آبشار شاهاندشت مهجور مانده اند.

آبشار روستای ترا در انتهای دره سمت چپ در دامنه قله ای مخروطی و بلند قرار گرفته و شامل ۲ آبشار می باشد. در سمت جنوب شرقی آبشار امیری در ارتفاع ۱۹۸۰ متری از سطح دریا آبشار امیری قرار گرفته است که بیش از ۱۰۰ متر ارتفاع دارد. دسترسی به آبشار نیاز به ۱ ساعت پیاده روی از روستای امیری دارد. آبشار از بالای صخره ای بسیار بلند به صورت ۲ پله به پایین میریزد.


نظر کاربران
29 نظرثبت شده است
 • فاطمه
  22 سپتامبر 2018
  ممنونننننن...
 • رضا فروتن
  22 سپتامبر 2018
  برای ارسال بار باید تشریف بیرید ترمینال...
 • فرشاد
  21 سپتامبر 2018
  ممنون...
 • nasim
  20 سپتامبر 2018
  یه بار دارم برای زاهدان میخوام بیان درب منزل ازم تحویل بگیرن و رسید بدن کجا باید تماس بگیرم ؟...