آبشار اخلمد چناران

آبشار اخلمد نام آبشاری است در استان خراسان رضوی در شمال شرقی ایران و در شهرستان چناران قرار دارد. این آبشار در ۲ کیلومتری روستای قدیمی اخلمد جریان دارد. روستای اخلمد حدود ۶۰ کیلومتری مشهد و در جاده خیاران و قوچان قرار دارد. مسیر رودخانه، دره و آبشارهای آن با کوهپایه هایی سبک حدود ۳ کیلومتر و ۱/۵ ساعت زمان لازم دارد و ارتفاع روستای خلمد ۱۴۴۰ متر و آخرین آبشار که افراد غیرحرفه ای می توانند کوهپیمایی داشته باشند در ارتفاع ۱۶۴۰ متر قرار دارد. از روستای اخلمد تا آبشار حدود ۳ کیلومتر فاصله است که این مسیر را باید پیاده طی نمود.

آبشار اخلمد دیواره های عمودی و بلند کوه های آن، هوای پاکیزه و ییلاقی، و انواع میوه های گیلاس و سیب درختی آن مشهور است. در مدخل دره اخلمد بندی است که به همت و یا در زمان بایسنغر میرزای تیموری فرزند شاهرخ و حاکم توس در نیمه اول سده نهم ساخته شده است. باغات فراوان و میوه های آن مخصوصاً سیب اخلمد معروف است. کوه های اخلمد هم به دلیل ارتفاع و مسطح بودن و زیبایی فوق العاده هر سال سنگ نوردان، کوه نوردان و مسافران زیادی را به سوی خود جلب می کند.


سنگ نوردی و یخ نوری

آهکی بودن جنس کوه های اخلمد باعث پیدایش حفره های ژرف مدور در زیر این آبشار شده است. این دره دارای دیواره های صخره ای با ارتفاع حدود ۲۰۰-۳۰۰ متر می باشد که یکی از بزرگ ترین مناطق برای ورزش مفرح سنگنوردی در ایران می باشد. از دیواره های معروف آن می توان به (دیواره سفید، الله اکبر، عقاب و …) نام برد. این دره دارای چندین آبشار می باشد که از این تعداد ۴ تای آن ها دائمی و چندین آبشار فصلی دارد. آبشار اخلمد (آبشار اصلی) حدود ۴۰ متر ارتفاع دارد.


نظر کاربران
29 نظرثبت شده است
 • فاطمه
  22 سپتامبر 2018
  ممنونننننن...
 • رضا فروتن
  22 سپتامبر 2018
  برای ارسال بار باید تشریف بیرید ترمینال...
 • فرشاد
  21 سپتامبر 2018
  ممنون...
 • nasim
  20 سپتامبر 2018
  یه بار دارم برای زاهدان میخوام بیان درب منزل ازم تحویل بگیرن و رسید بدن کجا باید تماس بگیرم ؟...