آبشار آسیاب دومن

آبشار آسیاب دومن در استان هرمزگان واقع است. این آبشار در فاصله ۴ کیلومتری شمال غربی روستای گتاب از توابع دهستان کرخود شهرستان بستک قرار دارد. آسیاب دومن نام آسیابی در نزدیکی این آبشار و یکی از آثار تاریخی و از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است. آسیاب یا آش (آس) همانطور که به گویش محلی آن را می نامند، ابتکاری جالب و بسیار شگفت انگیر از دوران پیشین در منطقه بستک هرمزگان رواج داشته بوده است.

آسیاب دوسنگ گرد و مسطح روی هم نهاده و سنگ پائینی در میان میلی آهنین و یا چوبین از سوراخ میان سنگ پائینی در گذشته و سنگ زبَرین به نیروی آب می چرخد و دانه ها را خرد می کند و آرد می سازد. آسیاب ها در پایین پل بند جای دارند و چاه های مخزن انباشت انرژی آب و شبکه آبرسانی به آسیاب ها در دل صخره طبیعی یا جدول در دو سمت محور رودخانه کنده و جا سازی شده اند. چند آسیاب در منطقه من جمله آسیاب دومن، جو و گندم شهروندان بستکی و بخش های توابع و روستاهای دور و نزدیک پیرامون آن را با بهره گیری از انرژی آب، آرد می کرده اند.

از چندی پیش، با متروک شدن آسیاب های قدیمی، گردش آب در این مجموعه صنعتی از کنترل خارج شده و اینک در اغلب مجاری فرسوده این شبکه صنعت به هرز می رود. پس آب آسیاب ها از کار افتاده به صورت آبشارهای زیبایی از جای جای صخره بیرون می ریزد که جذابیت چشم گیری دارد، مانند آبشار آسیاب دومن که جذابیت خاصی دارد. دسترسی به روستای گتاو و آبشار آسیاب دومن از طریق جاده ارتباطی بستک به بندرلنگه امکانپذیر است.


نظر کاربران
29 نظرثبت شده است
 • فاطمه
  22 سپتامبر 2018
  ممنونننننن...
 • رضا فروتن
  22 سپتامبر 2018
  برای ارسال بار باید تشریف بیرید ترمینال...
 • فرشاد
  21 سپتامبر 2018
  ممنون...
 • nasim
  20 سپتامبر 2018
  یه بار دارم برای زاهدان میخوام بیان درب منزل ازم تحویل بگیرن و رسید بدن کجا باید تماس بگیرم ؟...